خانه / معرفی دانشگاه ها / پیام نور / آدرس و تلفن دانشگاه پیام نور اصفهان واحد دهق

آدرس و تلفن دانشگاه پیام نور اصفهان واحد دهق

اطلاعات درباره دانشگاه پیام نور اصفهان واحد دهق

اطلاعات درباره آدرس و تلفن دانشگاه های پیام نور

مختصر توضیحات در مورد دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های ایران است که در مهرماه سال ۱۳۶۷ تأسیس شد. براساس اعلام و رتبه‌بندی جدید پایگاه استنادی علوم جهان اسلام که اواخر سال ۱۳۹۳ اعلام شد دانشگاه پیام نور جزو ۱۰ دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفته است. ضمناً بر اساس رتبه بندی اعلام شده در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه پیام نور با کسب نمره ۱۰۰ شاخص آموزشی، رتبه یک کیفیت آموزشی کشور را در کنار دانشگاه های شریف و علوم پزشکی تهران کسب کرد.
 
آدرس دانشگاه پیام نور اصفهان واحد دهق : اصفهان – شهر دهق – بلوار ولی عصر (عج) دانشگاه پیام نور اصفهان واحد دهق
 
تلفن دانشگاه پیام نور اصفهان واحد دهق : ۲ – ۴۲۲۷۴۸۰۰- دورنگار : ۴۲۲۷۴۸۰۴
 
برای ورود به آدرس سایت دانشگاه پیام نور اصفهان واحد دهق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ورود به سایت اصلی دانشگاه

 

در سایت اصلی دانشگاه می توانید به موارد زیر دسترسی داشته باشید :

  • معرفی کامل دانشگاه
  • راه های ارتباطی
  • تصاویر دانشگاه
  • ثبت نام
  • اخبار های دانشگاه
  • پاسخ به سوالات
  • آموزش

 

تاریخچه پیداش و توسعه شهر دهق

شهر دهق در بخش مهردشت از شهرستان نجف آباد قراردارد و در گذشته از آن به عنوان دهق عربستان نام می بردند.آنچه مسلم است این که از دیر باز زندگی و حرکت در این شهر وجود داشته است . غار یافته های متعدد و آثار و علائمی مانند رودخانه ، آثار باقیمانده از قناتها و دروازه های متعددی که در دهق وجود داشته به همراه قلعه و سنگ نوشته های قبور و آداب و سنن قومی همگی نشان از قدمت این شهر می نماید. بر روی سنگ قبرهای گورستان عمومی شهر تاریخهایی از ۱۲ و یا ۱۴۳ هجری قمری مشاهده می شود . بدین ترتیب تاریخ پیدایش شهر حدوداً به دو هزار سال قبل باز می گردد.

در سمت شمال شهر کوهی است که اهالی آن را کوه (کاهن)کافرها نامیده اند و معتقدند زمانی که اسلام به ایران آمده عده ای از مردم این دیار دین اسلام را نپذیرفته و به سمت کوه متواری شده اند . البته آنها پس از سالها زندگی در کوهستان به تدریج از میان رفته یا به پایین کوه سرازیر شده و به اسلام گرویده اند.

در جنوب شهر، کوه مکه یا کوه امامزاده لافرح، مقبره امامزاده تقی بن محسن بن موسی بن جعفر و رودخانه ای خشک – که به احتمال زیاد قبلاً دائمی بوده- قرار دارد.محله مجاور این اماکن به نام محله پشته معروف ا ست و می توان آن را قدیمی ترین محله ی دهق دانست . بعد از محله پشته ، در مرکز، محله میانده و در سمت شمال و شمال غربی آن محله بالا قرار دارد. محله بالا توسط مسیل مرکزی محدود شده است و در سمت شمال مسیل -خارج از دهق آن زمان- گورستان عمومی شهر واقع شده است. این محلات امروزه هسته مرکزی شهر را تشکیل می دهند.

از دهه ۱۳۴۰ با توجه به افزایش جمعیت شهر دهق به تدریج زمینهای کشاورزی و باغات سمت شمال مسیل به فضای شهر ملحق شده است.در سمت جنوب غربی شهر دهق نیز اتفاق مشابهی روی داده و در نهایت بعد از ۱۳۵۹ تفکیکهایی توسط سازمان زمین شهری در شمال دهق و در دامنه کوه صورت گرفته و محلات جدیدی به شهر اضافه شده است . این شهر برای توسعه با موانع فیزیکی مانند کوه ، باغات و اراضی کشاورزی مواجه است.

وجه تسمیه و هویت شهر دهق

عقیده بر این است که نام شهر ترکیبی از دو کلمه (( ده))و (حق ) است که به تدریج به دهق تغییر یافته است. برخی نیز معتقد دهق معرب کلمه «دهک» به معنی ده کوچک است.

موقعیت جغرافیایی شهر دهق

شهر دهق در فاصله ۸۵ کیلومتری غرب اصفهان و ۸۰ کیلومتری شمال غربی نجف آباد و در ۰۸/۵۱ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۰۳/۳۳ درجه عرض شمالی از استوا و ارتفاع ۱۹۵۸ متری از سطح دریا قرار گرفته است ، در دایره المعارف فارسی آقای غلامحسین مصاحب که در سال ۱۳۴۵ تدوین شده ، آمده است که ( دهق یا عربستان) در شمال غربی شهرستان نجف آباد ، استان دهم( اصفهان ) واقع گردیده است و دارای ۱۳ آبادی است . ارتفاعات شمالی آن کوه صالح ( بلندترین قله ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ) و ارتفاعات جنوبی آن کوه مکه است و شعبه ای از رود مرغاب از کوههای آن سرچشمه می گیرد.

دهق از سمت شرق به جاده اصفهان – تهران و از سمت جنوب غربی به سمت جاده روستایی اشن که منشعب از جاده نجف آباد است منتهی شده و نهایتاً به جاده خوزستان از شبکه راههای سراسری مرتبط می گردد.

آب وهوای شهر دهق از نوع معتدل و خشک است . دهق از داشتن آبهای سطحی مثل دریاچه و رودخانه محروم است و آبهای آن شامل چند رشته قنات و تعدادی چاه می باشد. پوشش گیاهی این منطقه از تیره گیاهان مناطق خشک مانند اسفند ، خارشتری ، تنباکوی وحشی و اشنون است.

مطلب پیشنهادی

آدرس و تلفن دانشگاه پیام نور واحد مه ولات (فیض آباد)

اطلاعات درباره دانشگاه پیام نور واحد مه ولات (فیض آباد) مختصر توضیحات در مورد دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *