خانه / معرفی دانشگاه ها / پیام نور / آدرس و تلفن دانشگاه پیام نور بوشهر مرکز برازجان

آدرس و تلفن دانشگاه پیام نور بوشهر مرکز برازجان

اطلاعات درباره دانشگاه پیام نور بوشهر مرکز برازجان

اطلاعات درباره آدرس و تلفن دانشگاه های پیام نور

مختصر توضیحات در مورد دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های ایران است که در مهرماه سال ۱۳۶۷ تأسیس شد. براساس اعلام و رتبه‌بندی جدید پایگاه استنادی علوم جهان اسلام که اواخر سال ۱۳۹۳ اعلام شد دانشگاه پیام نور جزو ۱۰ دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفته است. ضمناً بر اساس رتبه بندی اعلام شده در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه پیام نور با کسب نمره ۱۰۰ شاخص آموزشی، رتبه یک کیفیت آموزشی کشور را در کنار دانشگاه های شریف و علوم پزشکی تهران کسب کرد.
 
آدرس دانشگاه پیام نور بوشهر مرکز برازجان : برازجان- شهرک شهید اسدی – بالاتر از بیمارستان مهر – کدپستی۷۵۶۱۱۹۱۱۱۱
 
تلفن دانشگاه پیام نور بوشهر مرکز برازجان : شماره تماس واحد ها

ردیف عنوان نام و نام خانوادگی شماره تماس
۱ ریاست دکتر سیاوش جعفری ۰۷۷۳۴۲۵۵۲۶۱
۲ معاونت دکتر معصومه کیانی داخلی ۱۳۵
۳ آموزش ابراهیم امینی ۳۴۲۵۵۲۶۸
۴ اداری مالی محمد حیدری داخلی ۱۱۸
۵ فرهنگی مهندس علی رضا پورمند داخلی ۱۳۵
۶ پژوهشی مهدی خلیفه داخلی ۱۳۷
۷ امور دانشجویی عطیه کیهان داخلی ۱۱۸
۸ دانش آموختگان مهدی سلطانیان ۳۴۲۵۵۰۶۶
۹ برنامه ریزی و امور اساتید حسین صابری حقیقی ۳۴۲۵۵۰۷۷
۱۰ امور شهریه وحید خیاطی فرد داخلی ۱۱۹
۱۱ نگهبانی همتی ۳۴۲۵۵۰۶۹
تلفن گویا ۰۷۷۳۴۲۵۵۲۶۵و۰۷۷۳۴۲۵۵۲۶۶ نگهبانی ۰۷۷۳۴۲۵۵۰۶۹

 

 
برای ورود به آدرس سایت دانشگاه پیام نور بوشهر مرکز برازجان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ورود به سایت اصلی دانشگاه

 

در سایت اصلی دانشگاه می توانید به موارد زیر دسترسی داشته باشید :

  • معرفی کامل دانشگاه
  • راه های ارتباطی
  • تصاویر دانشگاه
  • ثبت نام
  • اخبار های دانشگاه
  • پاسخ به سوالات
  • آموزش

تاریخچه دانشگاه پیام نور برازجان

نیاز حوامع در حال توسعه به تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص علمی از طریق مراکز آموزش عالی تردید ناپذیر است . شهرستان دشتستان با بهره گیری از شرایط خاص جغرافیایی نیازمند تغییر و تحول جدی در زمینه بسترسازی مناسب برای ادامه تحصیل جوانان مستعد شهرستان بود . دانشگاه پیام نور در راستای همگانی کردن آموزش و تحقق آموزش برای همه ، همه جا و همه وقت خصوصا فراهم نمودن امکان تحصیل برای مناطق کمتر برخوردار گام های اساسی و مهمی برداشت .
تاسیس دانشگاه پیام نور برازجان به عنوان اولین مرکز آموزش عالی شهرستان در خداد ماه سال ۱۳۷۳ گام مهمی جهت تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز استان و شهرستان به شمار می رود . این دانشگاه با تشکیل هیات موسس و تلاش های بی وقفه نماینده وقت مردم در مجلس شورای اسلامی و پذیرش دانشجو در دو رشته تحصیلی به سرپرستی جناب آقای پرهیز گار آغاز به کار نمود اکنون نیز با برخورداری از سالن ورزشی مجهز ، کارگاه کامپیوتر ، لابراتواز زبان ، کتابخانه ، فضای سبز مناسب ، و دارا بودن بیش از ۱۵۰۰ دانشجوی در ۲۷ رشته تحصیلی مشغول به فعالیت می باشد .

معرفی شهرستان برازجان

معرفی شهرستان دشتستان

طبیعت دشتستان :

دشتستان دارای زمستانی زودگذر و ناپایدار و متصل به بهاری زود هنگام و تابستانی بادوام میباشد.در تابستان وزش باد گرم رایج است.به ندرت اتفاق می افتد که درجه سرما به زیر صفر نزول کند،هرچندسال یکبار برف مختصری ارتفاعات شرقی را میپوشاند.چندین بار در تابستان و گاها در پاییز ،گردوغبار ناشی از طوفان صحرای عربستان دشتستان و تمام استان بوشهر را خاکی میکند.

باید اذعان نمود که هوای دشتستان در ازمنه قدیم اینگونه بیرحم و سوزان نبود، برای ثبات این مدعا باید به دوران ایلامی و هخامنشی رجعتی داشته باشیم ، درآن گذشته دور فاصله سواحل خلیج فارس تامحدوده برازجان به ۱۰ کیلومتر نمیرسید، شطی متصل به دریا در زمین های غربی برازجان حدفاصل جاده های آسفالته بوشهر و گناوه وجود داشته که با عقب نشینی خلیج به خشکی گراییده، شوره ونمک و آب های سطح الارضی آن هم اکنون در جای جای زمین های مزبور به چشم میخورد، دریایی مدفون در زیر آبرفت های کوه های شرقی برازجان از روستای راهدار تا دالکی وجود دارد که اکنون قلیایی و گوگردی بوده و گندآب هایی را تشکیل داده است ، اهالی از جریان سطحی آن برای آبیاری باغ های نخل بهره میگیرند.انبوه پشته های ماسه ای از حوالی خوشاب تا چاه کوتاه نشانه بارزی از سواحل دریای فارس در آن دوران است.

فعالیت اقتصادی در برازجان:

شهرستان دشتستان قطب کشاورزی و صنعت استان بوشهر محسوب میشود. وجود نخلستانهای سرسبز در این شهرستان و محصولات عمده کشاورزی سبب شده که نام دشتستان همراه با کشاورزی و زراعت همراه باشد.معادن سنگ و گچ و آهک در منطقه دشتستان از قدیم مورد بهره برداری قرار گرفته است.

کارخانه ی سیمان دشتستان یکی از کار خانه های بزرگ صادراتی سیمان است.

شرکت شن مرکزی- شرکت تولید گچ برازجان- شرکت سقف برازجان و……………..

از جهت اطلاع رسانی:

در این شهرستان هم اکنون سه نشریه فعالیت دارند که هفتگی هستند :اتحاد جنوب دریای جنوب و آوای توج که هر سه هفته نامه در گسترش فرهنگ و اطلاع رسانی نقش مهمی دارند.

صنایع وهنر های دستی برازجان:

قالی بافی

گلیم بافی

گبه بافی

حصیر بافی

فعالیت دفاعی :

دشتستان در دفاع از کشور نقش مهمی داشته است.ازگذشته تا کنون مردم آن به شجاعت و دیانت معروف بوده اند.

در زمان حمله انگلیسی ها به استان بوشهر مردم شجاع دشتستان به دفاع از آب و خاک خود پرداختند و حماسه آفریدند.

در طول هشت سال دفاع مقدس نیز رزمندگان شجاع دشتستان در جبهه های حق علیه باطل درخشیدند که یاد و خاطره ی آنان در تاریخ ثبت و ضبط است.

آموزش:

این شهرستان دارای مدارس:

دبستان: نمونه یا فرهنگیان ، شاهد ، غیر انتفاعی ، عادی

راهنمایی: تیزهوشان ، نمونه ، شاهد ، غیر انتفاعی ، عادی

دبیرستان: تیزهوشان ، نمونه ، شاهد ، غیر انتفاعی ، عادی

هنرستان:نمونه و عادی فنی حرفه ای

مراکز آموزش از راه دور میباشد.

دانشگاه های آزاد پیام نور دانشکده شیلات و منابع طبیعی است

که نقش مهمی در تربیت نیروی متخصص استان بوشهر دارند.

کوه: کوه گیسکان مانند ستونی استوار در شرق برازجان قرار دارد که دنباله رشته کوه زاگرس است.

معرفی شهر برازجان

شهر بُرازجان مرکز شهرستان دشتستان واقع در استان بوشهر در ایران است.
برازجان دومین شهر بزرگ استان بوشهر است و در ۶۵ کیلومتری شمال شرق بندر بوشهر و بر سر راه ارتباطی و بازرگانی شیراز به بوشهر و در ارتفاع ۸۰ متری از سطح دریا واقع شده است.

نام‌های قدیم شهر به ترتیب تااوکه، برازگان و برازجان بوده است. برازجان یکی از مراکز تمدنی در دوران هخامنشی به شمار می‌آید. بقایای کاخ کورش در برازجان پیدا شده است.

اطراف برازجان می‌توان مناظر زیبایی از نخلستان‌ها دید. این نخلستان‌ها متراکم ترین نخلستان‌های کشورند. همچنین دژ برازجان بزرگ ترین بنای تاریخی استان بوشهر است.

مردم شهر به گویش دشتستانی حرف می‌زنند.

وجه تسمیه

درباره وجه تسمیه برازجان روایت‌های زیادی وجود دارد، از جمله:

برازجان متشکل از دو جز است: (بُراز) بمعنی شخص بزرگ و ارجمند و (جان) که تغییرشکل یافتهٔ (گان) است، پسوند مکان می‌باشد. برازجان بمعنی جایگاه بزرگان. فرصت الدوله شیرازی نیز در آثار عجم آورده است: «برازجان را برازگان نیز گویند»
از کلمه گرازدان گرفته شده است: زیرا در گذشته اطراف شهر گراز وجود داشته است.

تاریخ برازجان

تاریخ برازجان به سه دوره تقسیم می‌شود:

پیش از اسلام
صدر اسلام تا صفویه
صفویه تا کنون

برازجان در دوران پیش از اسلام(باستان)

سابقه شهر برازجان به دوران هخامنشیان بازمیگردد. در دهه ۵۰ شمسی به طور تصادفی کاخ زمستانی کورش در چرخاب برازجان کشف گردید. همچنین بقایای کاخ دیگری نیز به نام بردک سیاه کشف شده است. نام قدیم شهر برازجان تااوکه بوده است.

هنگام حمله اعراب به دشتستان، مردم محلی مقاومت کردند و در جنگ گناوه (توج) شکست خوردند. رهبرشان نیز به کشتن رفت.
دوران پس از اسلام تا صفویه

در دوران اسلامی برازجان رونق داشت. ابوالقاسم پسر احمد جیحانی جغرافی دان قرن چهارم هجری در کتاب اشکال العالم نام برازجان را در کنار شهرهای فارس قدیم همانند کازرون و کمارج آورده است. برازجان چند نوبت خراب و باز ساخته شده است.

برازجان در دوران صفویه تا کنون

اولین تفنگچیان ایران در دوران صفویه از مردم جنوب و دشتستان بودند. در دوره افشاریه مردم برازجان برضد نادرشاه شوریدند.

حدود ۳۰۰ سال پیش شخصی به نام حسین خان بر دشتستان حکومت می‌کرد. یکی از خادمان وی به نام ملاعلی از او تقاضا کرد تا یک آبادی احداث کند. به وی اجازه داده شد. ملاعلی بر روی خرابه‌های شهر قدیمی برازجان، آبادی اش را بنا کرد. برازجان جدید به سرعت به دلیل موقعیت جغرافیایی پیشرفت کرد و بر جمعیت آن افزوده شد. حسین خان با عدم پرداخت خراج از سوی برازجان مواجه شد و به آن یورش برد. برازجان را تخریب و کشتار نمود. مردم شهر، برازجان را در محله «چاه آب خطیری» بازسازی کردند. دوباره حسین خان به شهر تاخت و آن را ویران کرد. شاه منصور پسر ملاعلی در محله قلعه شهر را بازسازی نمود و مستحکم ساخت. در سومین حمله حسین خان به شهر، منصور خان با یارانش به مقابله او شتافت در جنگی که در بنداروز در گرفت برازجانی‌ها پیروز شدند و بدین ترتیب شهر از خطر نجات یافت.

در دوران زندیه، برازجان و دشتستان رو به اعتلا گذاست. لطفعلی خان زند در هنگام نبرد با قاجاریان به برازجان پناه آورد و ۳۰۰ تفنگچی به کمکش آمدند. در دوران قاجاری نیز در کتابهای مختلف از جمله فارسنامه ناصری و سفرنامه‌های مختلف از جمله لرد کرزن و محمدعلی سیاح محلاتی و … درباره قصبه برازجان یا شهر برازجان اشاراتی وجود دارد.

معروف ترین خان‌های برازجان یکی سالم خان و دیگری میرزامحمدخان غضنفرالسلطنه برازجانی می‌باشند.

سالم خان فردی نیکوکار بود و خدماتی ارزنده در زمان خود به برازجان تقدیم داشت، از جمله حمام سالم خانی و قنات سالم خانی که سالها مورد استفاده مردم بود.

میرزامحمدخان دارای نبوغ سیاسی بود و ذوقی شاعرانه داشت. در جریان جنگ جهانی اول وی رشادت‌ها به خرج داد و با انگلیسی‌ها در سربست چغادک جنگید. در جریان خلع سلاح جنوب در زمان پهلوی از خود مقاومت نشان داد و سرانجام در سال ۱۳۰۸ به دست عاملان پهلوی و با زبان روزه در منطقه پشت کوه به شهادت رسید و در شاه پسرمرد به خاک سپرده شد.
جمعیت

بر اساس سرشماری رسمی سال ۱۳۹۰ این شهر با جمعیت ۹۵،۴۴۹ نفر، دومین شهر پرجمعیت استان بوشهر است.جمعیت آن در سال ۱۳۸۵ برابر با جمعیت ۹۲٬۲۲۱ نفر بوده است.

بیشترین رشد جمعیت برازجان بین سالهای ۵۵ تا ۶۵ بود که از ۳۱۶۱۱ به ۶۷۰۵۲ نفر رسید. افزایش نرخ جمعیت برازجان بیشتر به خاطر مهاجرت روستاییان به شهر بوده است. همچنین در زمان جنگ عده‌ای از خوزستانی‌ها به برازجان آمدند و در شهرک فتح جاداده شده‌اند. استان بوشهر دارای بیشترین رشد جمعیت کشور است.

کوههای برازجان

گیسکان، کوهستان سر به فلک کشیده و استوار چون مردم دشتستان، در شرق برازجان قرار دارد. مرتفعترین قله برازجان “قله پراس” به ارتفاع ۱۸۵۰ متر می‌باشد که در منطقه گیسکان واقع شده است.

رودهای جاری در برازجان

رود شاپور (با ۲۳۰ کیلومتر طول) و دالکی (با ۲۱۵ کیلومتر طول) و رود حله و رود فصلی معروف آردو در برازجان، از رودهای معروف شهرستان هستند.

درختان برزاجان

از درختان معروف این سرزمین نخل، گز، کهور، بادام کوهی (به گویش محلی: اهلوک)، خَرگ (استبرق) و کُنار را می‌توان برشمرد.

حیوانات بومی برازجان

از حیوانات بومی هم می‌توان به گراز، بزکوهی، مارمولک و گوسفند و از پرندگان هم به کلاغ زاغی (قلاسوزوک)، فنچ تاجدار، فنچ مجنون، تیهو، چغول و سینه سرخ و بلبل اشاره کرد.

اقتصاد و کشاورزی برازجان

برازجان قطب کشاورزی استان است و کشاورزی آن قدمتی ۷۰۰۰ ساله دارد. مجموع اراضی مزروعی این شهرستان ۲۴۰‎،۰۰۰ هکتار است. مهمترین محصول کشاورزی آن خرما است که از بیش از ۱۰‎،۰۰۰،۰۰۰ اصله نخل به دست می‌آید. شایان ذکر است که برازجان متراکم ترین نخلستان ایران را دارد. مهمترین انواع نخل در این منطقه کبکاب، خاصه، قصب و شیخالی هستند. بیشترین کلزا، کاهو، تنباکو و گندم استان در دشتستان به دست می‌آید.

صنعت در برازجان

شهرک صنعتی بزرگ برازجان و شهرک صنعتی خوشاب دو شهرک صنعتی دشتستان هستند. از مهمترین کارخانه‌های آن می‌توان به سیمان دشتستان، گچ، دو کارخانه آرد، موادغذایی، دستمال کاغذی مبارک و وسایل بهداشتی، ایزوگام، لوله پلی اتیلن و صنایع مرتبط با نخیلات اشاره کرد.

کویش مردم برازجان

گویش دشتستانی، مردم برازجان به گویش دشتستانی صحبت می‌کنند. که گویش رایج مردم شهرستان دشتستان در استان بوشهر است. بعضی محققین ریشه آن را لری جنوبی می‌دانند و عده‌ای دیگر آنرا فارسی جنوبی آمیخته به بعضی واژه‌ها یا ویژگی‌های گویش لری می‌دانند.

فرهنگ و غذاهای محلی برازجان

با توجه به اقلیم گرم و خشک برازجان، ساکنین برازجان از گذشته تا به امروز به غذاهای به خصوصی روی آورده‌اند که معمولا مزهٔ تند و ترش دارند. همچینین نزدیکی به دریا باعث شده فرآورده‌های دریایی به وفور در اختیار مردم قرار گیرد. از این دسته غذاها می‌توان به قلیه ماهی و میگو، دال عدس، پَهتی چُندُر، اُوداغک (اِشکنه)، لِلَک، رشته تِپَک اشاره کرد.

جاذبه‌های گردشگری و جاذبه‌های طبیعی برازجان

نخلستانهای سرسبز، شاهزاده ابراهیم در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی برازجان و ارتفاعات اطراف آن، کوهستان گیسکان (دشت نرگسی و بام بلند)، آبشار شول، آبشار فاریاب در پشتکوه، چشمه زیرراه در ۱۵ کیلومتری برازجان (روستای زیرراه)، چشمه آب گوگردی در دالکی، پارک جنگلی سرکره در ۸ کیلومتری جنوب برازجان، امامزاده شاه پسرمرد در بوشکان، سد انحرافی سرقنات، سد رئیسعلی دلواری (شبانکاره).

جاذبه‌های مذهبی برازجان

امام زاده ابراهیم: بقعه امام زاده ابراهیم که در میان مردم محل به نام شاهزاده ابراهیم معروف می‌باشد در دوازده کیلومتری جنوب برازجان و در ارتفاعات گیسکان قرار دارد. بقعه امام زاده ابراهیم و روستای مجاور آن به نام ننیزک (یا نی نیزک) به وسیله یک جاده فرعی آسفالته که به جاده اصلی برازجان-اهرم می‌پیوندد بابرازجان مرکز شهرستان دشتستان در ارتباط است. طبق روایات تاریخی و سینه به سینه، امام زاده ابراهیم فرزند امام موسی کاظم است.

مساجد قدیمی برازجان: “مسجد فردوس”، “مسجد جنت” و “مسجد قلعه”

جاذبه‌های تاریخی برازجان

آثار باستانی برازجان شامل کاخ زمستانی کوروش (چرخاب)، دژ برازجان، و تل مر می‌باشد. گور دختر و کوه قلعه واقع در کوههای گیسکان مجاور شهر برازجان از دیگر آثار باستانی این شهر بشمار می‌آید موقعیت و ویژگی آثار تاریخی برازجان:

کاخ زمستانی کوروش هخامنشی: در جنوب غربی برازجان، با قدمتی حدود ۲۵۰۰ سال که تلاش برای یافتن بقایای آن ادامه دارد.
گور دختر: در روستای پشت پر، بخش ارم، مشابه مقبره کوروش، متشکل از ۲۴ قطعه سنگ؛ متعلق به مادر یا دختر کوروش هخامنشی.
کاخ بردک سیاه: در ۱۲ کیلومتری شمال غرب برازجان، روستای درودگاه؛ مربوط به داریوش هخامنشی که تلاش برای یافتن بقایای آن ادامه دارد.
کوشک اردشیر: در مجاورت گوردختر؛ مربوط به عهد اردشیر ساسانی، ساخته شده با سنگ و ساروج.
دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک: بعنوان نماد اصلی شهر برازجان در میانه شهر، مربوط به اوایل قاجاریه، ساخته شده از سنگ با نمای بسیار زیبا و منحصربه‌فرد. این بنا در زمان پهلوی زندان بوده (از زندانیان معروف: آیت‌الله طالقانی، مهندس بازرگان، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و.).. و اکنون در حال بازسازی است. این بنای بسیار معتبر و مستحکم که به دژ برازجان یا کاروانسرای مشیرالملک برازجان معروف است، در مقابل میدان اصلی شهر برازجان قرار دارد و در سال ۱۲۸۸ قمری مطابق با سال ۱۲۵۰ شمسی بنا به دستور یکی از نیکوکاران شیراز به نام حاج میرزاابوالحسن خان مشیرالملک شیرازی با هزینه‌ای معادل چهل هزار تومان به پول آن زمان و با معماری استاد حاج محمد شیرازی ساخته شده است. مصالح بکاررفته آن تماماً سنگ و ساروج و تخته سنگ‌های بزرگ و کوچک در دیوار و کف است. بنا دارای چهار برج می‌باشد. مساحت آن: ۷۰۰۰ مترمربع با زیربنایی معادل ۴۲۰۰ مترمربع و ارتفاع هر برج: ۱۲٫۷۰ متر و دارای ۶۸ باب اتاق است.

همچنین کوه قلعه (در ارتفاعات شرق برازجان)، پل مشیرالملک (۲۴ کیلومتری شمال برازجان)، کاروانسرای دالکی، چهل خانه سعدآباد، قصر دختر و گوری گاه در تنگ ارم، قلعه سبز در شبانکاره، سد سبا در روستای کان سرخ وحدتیه (مربوط به هخامنشیان)، قلعه غضنفرالسلطنه در کوه قلعه، بازار قدیمی و سرپوشیده برازجان از جمله آثار تاریخی دشتستان هستند

ره آورد شهرستان برازجان

مهمترین سوغاتی‌های برازجان عبارتند از: خرما، رطب، خارک، حصیر و محصولات بافته شده با برگ نخل و سایر فراورده‌های نخلیلات، ظروف سفالی، قالی، قالیچه، گبه، گلیم، نمد، گیوه، عبا، ملحفه، قبا، ارده (شیره کنجد)، قلیه ماهی و میگو، انواع حلوا، رنگینک؛ گرده و مشتک و انواع دیگر نان محلی، لورک و ماست و سایر لبنیات محلی، خاک شیر (درمان درد معده)، زیره، بنگو، گل گاوزبان و شنبلیله.

مطلب پیشنهادی

آدرس و تلفن دانشگاه پیام نور واحد مه ولات (فیض آباد)

اطلاعات درباره دانشگاه پیام نور واحد مه ولات (فیض آباد) مختصر توضیحات در مورد دانشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *