خانه / مطالب سایت / زندگی نامه / زندگی نامه بیل گیتس

زندگی نامه بیل گیتس

زندگی‌نامه بیل گیتس بنیان‌گذار ماکروسافت فردی که با اقدام خود دنیای فناوری اطلاعات را متحول کرد.

با بیوگرافی بیل گیتس در این بخش همراه شما عزیزان هستیم.

Bill_Gates

ویلیام هنریگیتس سوم، مشهور به بیل گیتس رئیس و مؤسس شرکت مایکروسافت، در ۲۸ اکتبر۱۹۵۵ در یک خانواده متوسط در شهر سیاتل امریکا متولد شد.

گیتس از همان دوران کودکی روحیه رقابت‌طلبی خود را نشان داد و سعی می‌کرد در هر زمینه‌ای از دوستان خود پیش باشد. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه عمومی پشت سر گذاشت و در آنجا بود که با کامپیوتر آشنا شد.

در آغاز یکی از سال‌های تحصیلی، مسئولان مدرسه تصمیم گرفتند با کمک خانواده دانش آموزان، یک ترمینال کامپیوتر اجاره کنند و در اختیار دانش آموزان قرار بدهند. در این هنگام بیل گیتس با کامپیوتر آشنا شد و به‌سرعت در استفاده از آن مهارت کسب کرد و در ۱۳سالگی اولین نرم‌افزار خود را که یک بازی ساده بود، نوشت.

گیتس به همراه دوست خود پل آلن که ۲ سال از وی بزرگ‌تر است و درزمینهٔ سخت‌افزار کامپیوتر هم مهارت داشت، بیشتر وقت خود را به برنامه‌نویسی در اتاق کامپیوتر می‌گذراند.

وی در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه هاروارد شد و در آنجا با استیو بالمر آشنا شد و در آن زمان یک نسخه از زبان BASIC را برای کامپیوتر MITS Altair  طراحی کرد.

در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه‌روز کار می‌کردند و کل فروش آن فقط ۴/۲ میلیون دلار در سال بود. در سال ۱۹۸۰ شرکت IBM  برای اینکه از بازار کامپیوترهای شخصی عقب نماند تصمیم گرفت تا کامپیوتر خود را که بعدها PC  نام گرفت و کامپیوترهای امروزی نیز مبتنی بر آن هستند، بسازد و وارد بازار کند. IBM تصمیم گرفت تا کار نرم‌افزار آن را به عهده شرکت دیگری بگذارد. این بود که IBM قراردادی با شرکت مایکروسافت بست تا نرم‌افزارهای سازگار با کامپیوترهای شخصیIBM را تولید کند.

کامپیوترهای جدید IBM  از پردازنده‌های۱۶بیتی۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده می‌کرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان‌های برنامه‌سازی خود به یک سیستم‌عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت. در آن زمان شخصی به نام تیم پاترسون در کارگاه خانه خود یک کامپیوتر ۱۶ بیتی کوچک ساخته بود و برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS ۸۶ را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS ۸۶ را با پرداخت ۷۵ هزار دلار بدست آورد و با پل آلن سیستم DOS ۸۶ را متناسب با کامپیوتر هایشخصی IBM تغییر دادند و امکانات بیشتری به آن افزودند و از آن یک سیستم عامل قوی۱۶ بیتی ساختند.

مایکروسافت این سیستم عامل را MS-DOS نامید. MS-DOS روی کامپیوترهای شخصیIBM جایگرفت و IBM درصدی از فروش کامپیوترهایPC  خود را برای استفاده از MS-DOS  به مایکروسافت می پرداخت. بعدها مایکروسافت با تولید سیستم عامل گرافیکیWindows و محصولات دیگر، گامهای بزرگتری به سوی موفقیت برداشت.

اکنون بیل گیتس با بیش از ۵۰ میلیارد دلار، یکی از ثروتمندترین مردان دنیا شناخته شده است. [سقوط بیل گیتس به رده سوم ثروتمندترین های جهان] یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد باهوش در این شرکت است.

گیتس زمانیکه فقط ۱۹ سال داشت مایکروسافت را مدیریت می کرد. او به قدری کار می کرد که حتی گاهی چند روز محل کار خود را ترک نمی کرد و به همراه کارمندان خود به سختی روی پروژه های مختلف و سفارش مشتریان کار می کرد.

گیتس در سال ۱۹۹۴ با ملیندا فرنج گیتس ازدواج کرد که حاصل آن یک دختر (متولد سال ۱۹۹۶) و یک پسر (متولد سال ۱۹۹۹) است.

ویدر سال ۲۰۰۰ از مدیرعاملی کنار می کشد و بالمر را جایگزین خود می کند و راه مادر خود را ادامه می دهد(تاسیس بنیاد خیریه). او با ۲۹ میلیارد دلار سرمایه، بنیاد خیریه بیل و ملیندا را تاسیس کرد.

سال ۲۰۰۶  گیتس اعلام کرد از جولای۲۰۰۸ کار در مایکروسافت را رها می کند ولی به دلیل علاقه زیاد در کارهای برنامه نویسیبه مایکروسافت کمک خواهد کرد.

وی هم اکنون همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.

 

مطلب پیشنهادی

جنگل برای کیست؟

جنگل برای کیست تحقیق و داستانی درباره جنگل و اهمیت حیاتی آن برای ما و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *