خانه / ترفند / معرفی برنامه GPEDIT.msc)Group Policy)

معرفی برنامه GPEDIT.msc)Group Policy)

معرفی برنامه GPEDIT.msc)Group Policy ) :

معرفی GPEDIT.msc
معرفی GPEDIT.msc

یکی از ابزارهایی که برای تغییردرمخفی ترین و جزییترین قسمت های ویندوز استفاده میشود برنامه Group Policy است . این برنامه تقریبا از ویندوز 95 با ویندوز همراه بوده (تقریبا ؟؟چرا که مایکروسافت همواره سعی میکردآنرا مخفی نگه دارد) .ازاین برنامه برای محدود کردن کاربر وانجام بسیاری از کارهایی که به صورت عادی غیرممکن است و برای افزایش امنیت شبکه ها استفاده میشود.ازآنجا که این برنامه برنامه قدرتمندی است ، استفاده نادرست از آن میتواند باعث خرابی ویندوز شود. پس قبل از اعمال تغییرات حتما Backup مناسبی از فایلهای اساسی ویندوز بگیرید.

تنظیمات کامل IE (Internet Explorer) در GpEdit

خوب میرویم سراغ تنظیمات IE در Group Policy . پس در Run تایپ کنید

GPEDIT.msc مسیر زیرا بروید :

User configuration\windows settings\internet explorer maintence

اینجا پنج تا Subkey میبینید. روی Browser user interface کلیک و سمت راست را نگاه کنید:

Browser Title : که برای تغییر نام تایتل بکار میرود. پس گزینه Customixe title vars را مارک دار ونام مورد نظر را بنویسید. نامی که اینجا مینویسید بعد از کلمه By Provided در تایتل نوشته میشود.

Custom Logo : در ویندوز XP در هنگام مرور صفحات لوگوی متحرک ویندوز وجود دارد. (نگاه کنید) وقتی هم که صفحه کاملالود شداون لوگوازحرکت میایستد.پس شددوتا لوگو(Static logo و Animation Logo) .حالا برای تغییر هریک ازلوگوها ازاین گزینه استفاده میکنیم . متن کنار هر چک مارک را بخوانید و با توجه به نیازتان یک

فایل.Bmp (فقط .Bmp) را با سایز خواسته شده 22*22 یا 38*38 را انتخاب وسپس Ok کنید.

Browser Toolbar Customization : این گزینه بسیار مفید است چرا که میتوانید با استفاده از آن برای خودتان یک ابزار(tool ) با ایکن دلخواه بسازید وسپس با کلیک بر روی آن برنامه یا عملی را که دوست دارید انجام دهد. پس شروع میکنیم. از قسمت Background برای تعیین آیکن استفاده میکنیم .اگر میخواهید پس زمینه Toolbar را یک عکس .Bmp قرار دهید گزینه Customize Background ToolbarBitmap را انتخاب کنید وسپس یک عکس مناسب(از لحاظ رنگ) انتخاب کنید. اگر هم ازخیر نمایش آن عکس گذشتید گزینهUse windows Default را انتخاب کنید. حالا برویم سراغ ساختن یک ابزار سفارشی. روی دکمه Add درقسمت Buttons کلیک کنید . در پنجره باز شده در قسمت Toolbar Caption یک نام برای کلیدتان انتخاب کنید. درقسمت Toolbar Action , as…یک برنامه اجرایی راکه میخواهیدبازدن این دکمه انجام شود انتخاب کنید. در قسمت Toolbar color icon یک آیکن (یک فایل با پسوند.ICO) را که میخواهید درهنگام فعال بودن دکمه یا زمانی که ماوس روی آن میرود، نمایش داده شود ، انتخاب کنید. در قسمتToolbar grayscale Icon یک آیکن برای زمانی که دکمه غیر فعال

است انتخاب کنید.Ok کنید و اگر لازم شد دکمه F5 را برای Refresh بزنید. این توضیح کامل کلید Browser interface بود.

:Gpedit.msc

درمورد بحثGroup Policy به سراغ Start menu & Taskbar میرویم. مسیر زیرا بروید :

User configuration\Administrative Templates\ Start menu & Taskbar

با انتخاب این قسمت گزینه هایی را در سمت راست میبینید که بسیاری از آنها واضح هستند و نیازی به توضیح ندارند. پس اونهایی را توضیح میدهم که شاید مبهم باشند . روی هر گزینه ای که دوبار کلیک کنید

پنجره ای باز میشود ، اگر تبExplain را کلیک کنید توضیحی در مورد نحوه عملکرد آن به شما میدهد.

Remove links and Access to windows update : اگر مقدار این گزینه را Enabled کنید ویندوز گزینه Windows update را در صورت وجود از منوی استارت و منوی Tools در IE بر میدارد.

Remove common program groups… : در صورت فعال شدن این گزینه Start\All programs تنها برنامه هایی را نشان میدهد که در مسیرDocument s and settings\All user\Start menu\programms

دیده میشود. (نگاه کنید)

Remove Documents menu .. : My recent document را از منوی استارت برمیدارد.

Remove Loogof و Remove Shutdown.. : برای برداشتن LOGOF و Shutdown از استارت استفاده میشود.

: مانع از جابجا کردن آیتم ها در استارت میشود.Remove Drag&Drop context menu..

Prevent to changes Taskbar and Start menu settigs : باعث غیر فعال شدن راست کلیک روی Taskbar و نمایش پیغام خطا با انتخاب Propertis از منوی استارت میشود. در واقع اجازه تغییر تنظیمات این دو قسمت را به کاربر نمیدهد.

Remove access to the context menu for the taskbar : باعث غیرفعال شدن کلیک راست روی Taskbar میشود.

Don’t keep of history recently… : اگر این گزینه را فعال کنید مانع از ساخته شدن شورت کات برنامه در my recently dovument میشود.

Add “Run in seprate memory space”… : یک چک باکس با این مضمون را به پنجره Run اضافه میکند. این گزینه محیط 16-bit را برای اجرای برنامه های داس و غیره فراهم میکند.این گزینه تنها زمانی فعال میشود که کاربر یک برنامه 16 بیتی را اجرا کند. برای توضیحات کامل رویExplain کلیک کنید.

محدود کردن دسترسی به Control Panel و اجزای آن

محدود کردن دسترسی به Control Panel و اجزای آن

شايد محدود کردن کاربر در اعمال تغييرات در سيستم يکی از روشهای مناسب برای جلوگيری از از کار افتادگی سيستم در اثر تغييرات غير لازم ميباشد. بسيار ديده شده که کاربران از تغيير محيط، شرايط و يا نحوه کار سيستم نسبت به قبل گلايه دارند و مدعی هم هستند که هيج تغييری اعمال نکرده اند. اين مساله ای است که اغلب سرپرستان سيستمها با آن مواجه هستند و مايکرسافت در ويندوز 2000 و XP امکانی را بنام Group Policy در ويندوز گنجانده که بتوان دسترسی یه سيستم را به طرق مختلف محدود کرد.

Group Policy اين امکان را فراهم ميکند تا بتوان Control Panel را به روشهای مختلف کنترل کرد:

1- دسترسی به Control Panel و اجزای آن را به طور کل از کار بيندازيد.

2- فقط گزينه های خاصی در Control Panel نمايش داده شوند.

3- گزينه های خاصی را از ديد کاربر مخفی کند.

برای آغاز کار ابتدا بايد وارد کنترل Group Plolicy بشويد که يکی از روشهای دسترسی به آن اجرا gpedit.msc از گزينه RUN در منوی Start مي باشد.

جهت از کار انداختن Control Panel مراحل زير را طی کنيد:

1- از منوی Start گزينه Run را انتخاب کنيد و بعد از نوشتن gpedit.msc با زدن دکمه OK آن را تاييد کنيد.

2- در قسمت User Configuration به Administrative Templates برويد و با زدن علامت + کنار آن به گزينه های آن دسترسی پيدا کنيد و Control Panel را انتخاب کنيد.

3- اگر از ويندوز 2000 استفاده ميکنيد بر روی Disable Control Panel و اگر از XP استفاده ميکنيد بر روی Prohibit access to the Control Panel دوبار کليک کنيد.

4- گزينه Enable را انتخاب کنيد و OK را بزنيد

حالا ديگر هيج يک از کاربرها قادر به دسترسی به Control Panel نيستند حتی شما Administrator عزيز!!!

متاسفانه در يک سيستم Workgroup محدوديت به تمامی کاربرهای سيستم اعمال ميشود حتی Administrator و برای رهايی از اين مشکل بايد از يک سيستم مبتنی بر Domain استفاده کرد تا بتوان با استفاده از OU ها تغييرات را به کاربرها و گروههای خاص اعمال کرد.

نمايش و عدم نمايش گزينه های مورد نظر:

شما مي توانيد جهت دور کردن کاربر از گزينه های خاص در Control Panel اقدام به مخفی کردن گزينه های خاص بکنيد و يا اگر قصد مخفی کردن اغلب کنترلها را داريد مي توانيد از گزينه ديگری استفاده کنيد که به شما اجازه مي دهد به فقط گزينه هايی که مايليد را نمايش دهد:

1- مراحل 1 و 2 حالت قبل را دنبال کنيد.

2- بر روی Hide Specified Control Panel Applets دو بار کليک کنيد و Enable را انتخاب کنيد.

3- بر روی Show کليد کنيد و در پنجره جديد دکمه Add را بزنيد.

4- حالا در پنجره جديد نام کنترل مورد نظر خود را بنويسيد. نامی که وارد ميکنيد بايد عيناً نام کنترل مورد نظر در Control Panel باشد. در اين مثال ما قصد داريم کنترل System را که کاربر در صورت دسترسی به آن ميتواند بسياری از تنظيمات حساس سيستم را تغيير دهد از ديد خارج کنيم لذا بنويسيد system و همه پنجره ها را OK کنيد.

حالا در صورت مراجعه به Control Panel ديگر System را در آن نمي بينيد. به ياد داشته باشيد که فقط قادر به ديدن آن نيستيد و اين به معنی محدود کردن دسترسی به اين کنترل نيست و يک کاربر حرفه ای ميتواند هنوز با نوشتن sysdm.cpl در خط فرمان آن را فرا بخواند.

مطلب پیشنهادی

جنگل برای کیست؟

جنگل برای کیست تحقیق و داستانی درباره جنگل و اهمیت حیاتی آن برای ما و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *