خانه / مطالب سایت / اطلاعات عمومی / رابطه ریاضیات با قرآن

رابطه ریاضیات با قرآن

رابطه ریاضیات با قرآن

رابطه ریاضیات با قرآن
رابطه ریاضیات با قرآن

خلاصه
در این تحقیق به رابطه ی قرآن با ریاضی رسیدگی شد .
و بسیاری از این معجزات و شگفتی های آنرا آموختیم . که یکی از این معجزات عدد 19 که مخرج مشترک علم ریاضی قرآن بود و نشانه ای در کتب آسمانی بر یکتا بودن خداوند در نظر گرفت که اولین اصل همه کتاب های آسمانی است . و عددی است که ویژگی هایی دارد که سایر اعداد ندارد به این دلیل عدد مورد توجه خداوند است .
مقدمه
پدیده ی بی نظیری که در قرآن وجود دارد در هیچ کتاب نوشته دست بشر یافت نمی شود .
هر یک از عناصر قرآن دارای ترکیبی است ریاضی : آیات ، لغات ، تعداد حروف ، تعداد کلمات هم خانواده ، تعداد و انواع اسمهای الهی همگی دارای ترکیب و نظم خاصی هستند .
امروزه کتب مقدس متعددی از جمله (تورات یهودیان ، انجیل مسیحیان ، کشیان هندوها و …)را می توان یافت که با بررسی دقیق آنها آشکار می شود که همگی برگردان متن های اصلی بوده و متن های اولیه ی آنها بطور کامل در دسترس نیست تنها کتاب آسمانی که به صورت اولیه و به زبان اصلی موجود است قرآن می باشد.
قرآن دین تسلیم به خدای یگانه را می آموزد و گواهی می دهد که آخرین کتاب مقدس بوده و پس از آن کتاب آسمانی دیگری نخواهد آمد یک نکته ی مهم در رابطه با قرآن آن است که می توان ریشه های الهی آن را به وسیله یک سیستم ریاضی که در بطن آن نهفته است ثابت کرد ما در این تحقیق قصد داریم به رابطه ی قرآن با علم ریاضی اشاراتی داشته باشیم تا بخشی کوچک از معجزات الهی را بازگو کرده باشیم
امید است مورد قبول واقع شود
انشاءا…

قرآن شامل 114 سوره میباشد زبان اصلی آن عربی است و کوتاه ترین سوره ی آن شامل 3 آیه و بلندترین سوره 286 آیه دارد سوره های اولیه از لحاظ تعداد آیات طولانی ترند و به استثناء سوره اول هر چه به آخر کتاب نزدیکتر میشود سوره ها کوتاه تر می شوند .
در قرآن 29 سوره با حروف مقطعه آغاز گردیده است این سوره ها هیچ ترتیب خاصی ندارند اولین سوره بقره (2) و آخرین سوره (68) می باشد .
از پیشینه این نوع برخورد با قرآن اطلاع چندانی در دست نیست، ولی از آنجا که سیوطیدر کتاب الاتقان فی علوم القرآنبه این موضوع پرداخته، می‌توان دریافت که این موضوع چندان غریب نبوده‌است. با این حال توجه جدی به این موضوع در دهه ۷۰ میلادی، با ادعاهای رشاد خلیفهآغاز شد. او ادعا کرد که نظمی را در قرآن کشف نموده که ویژگی خاص قرآن بوده و یکی از بزرگترین جنبه‌های اعجازی آن به شمار می‌رود.
کشف رابطه ریاضی در قرآن، موجب شد برخی از پژوهشگران مسلمان برای کشف اسرار و رموز بیشتری از قرآن به آمارگیری از تعداد حروف و واژه‌های قرآن بپردازند. برخی از شاگردان یا پیروان رشاد، چون عبدالله آریکبا چاپ کتابی، نظریات او را در باب “عدد ۱۹” تکمیل نمودند. با این حال برخی دیگر از اندیشمندان اسلامی نیز بودند که به طرح نظریات جدید ریاضی و مستقل از رشاد پرداختند.
پس ازآنکه رشاد خلیفه، نظریاتش را بسط داد، با بکارگیری از همان نظریه ریاضی، دو آیه آخر از سوره توبهدر قرآن را تحریف‌شده و افزوده شده دانست،و نهایتاً ادعا نمود خداوند او را رسول میثاقنموده‌است و نام او در قرآن کد شده‌است. خلیفه همچنین از سایر متون مذهبی در کنار قرآن مانند سنت پیامبرو احادیثبه عنوان منابع جعلی نسبت داده شده به محمدو در تضاد با قرآن یاد کرد و کشف واقعیت این متون و آموزه‌های جعلی را از وظایف رسالت خویش دانست. این امر موجب شد تا محققین اسلامی شروع به نقد نظریه رشاد و دیگر همکاران و پیروان نظریات او نموده و ادعاهای وی را انکار کنند. جدای از درستی یا نادرستی، نظریات ریاضی در حیطه قرآن قابل بررسی و تامل است. بخصوص آنکه در این میان، نظریات دیگری پدید آمدند که اگرچه از دیدگاه ریاضی به قرآن پرداخته‌اند اما کاملاً مستقل از نظریه رشاد و عدد ۱۹ وی بوده‌اند. نظریات مهدی بازرگانتاکنون مورد تعرض جدی مخالفان واقع نشده‌است.
در سال ۱۹۷۲میلادی رشاد خلیفهمقاله‌ای منتشر کرد به‌نام “عدد ۱۹، معجزه عددی در قرآن” و پس از آن در کتاب خود نظریه خود را مبنی بر کشف یک رابطه ریاضی در تعداد سوره‌ها، آیه‌ها، واژه‌ها و حروف کتاب قرآنرا رونمایی کرد. او انگیزه خود را اثبات اعجاز و غیربشری‌بودن قرآن خواند تا بدین ترتیب اثبات کند قرآن همانند انجیلنوشته دست بشر نیست و انشای خداوند است.
ملاحظات “رشاد خلیفه” محقق مصری، در کشف کد ریاضی قرآن (هرچند بعدها ادعاهای باطلی کرد و برخی یافته‌هایش جای چون و چرا دارد) حقایق غیر قابل انکاری را آشکار ساخت. مضرب مشترک بودن عدد ۱۹ در ۲۹ سوره‌ای که با حروف مقطعه آغاز می‌شوند، و صدها شاهد آماری برای اثبات این نکته و نکات ریاضی فراوانی که توسط او یا شاگردانش مطرح گردید (از جمله روابط بسیار حیرت‌آوری که اعداد ۷ و ۹ و ۴۰ و… در قرآن دارند) نشان داد که حتی یک کلمه را نمی‌توان در قران جا به جا کرد، چه آنکه خواسته باشیم اجتهاد اصحاب را در ترتیب فعلی قرآن دخیل بدانیم.

نظریه یک بیو شیمیست آمریکایی مصری الاصل

در اوایل سال 1970 یک بیوشیمیست آمریکایی شروع به ترجمه قرآن به زبان انگلیسی کرد او مصمم بود که توضیحی برای حروف مقطعه اسرار آمیز قرآنی پیدا کند در پی چنین هدفی او سوره های مقطعه دار قرآنی را به کامپیوتر وارد کرد هدف او آن بود که یک رابطه ریاضی برای نشان دادن اهمیت حروف مقطعه پیدا کند اما برای این کار هیچ ایده ای برای شروع نداشت .

نظریه کوروش جم

محقق دیگری به نام کوروش جم که در زمان حاضر در تهران زندگی می کند با یک ماشین حساب کوچک به نتیجه ای رسید که شما هم می توانید آن را امتحان کنید او ابتدا شماره هر سوره را با تعداد آیات همان سوره جمع نمود به طور مثال سوره حمد اولین سوره قرآن و شامل 7 آیه می باشد که مجموع 1+7 عدد 8 می شود که عددی زوج است به همین ترتیب :

زوج 1+7=8
زوج 2+286=288
فرد 3+200=203
زوج 4+176=180
زوج 5+113=118
زوج 6+114=120

همانطور که میدانید آیه های قرآن 6236 و جمع سوره های آن 6555 است که اگر عدد های فرد را باهم جمع کنیم به عدد 6555 می رسیم و اگر عددهای زوج را با هم جمع کنیم به عدد 6236 خواهیم رسید که این دو عدد به ترتیب با جمع سوره های قرآن و جمع آیه های قرآن می باشد.
توجه به این نکته ضروری است که اگر تعداد آیات را کم و زیاد و جای سوره ها را با هم عوض کنیم دیگر چنین روابطی وجود نخواهد داشت و این نشان دهنده آن است که تعداد آیات قرآن به همین اندازه و ترتیب سوره ها نیز به همین شکل بوده است و در نتیجه قرآن نمی تواند کار دست بشر باشد .

اعجاز عددی قرآن

تساوی عددی و هماهنگی رقمی و تناسب در موضوعات قرآن موضوعی است که قدرت بشری را از دریافت دقیق آن نا توان کرده و توضیح کامل و بیان آن در در میماند به طور مثال :
واژه (اجر : فرد ) 108 بار در قرآن آمده و همین اندازه (فعل : کار) آمده است.
کلمه جزا 117 بار در قرآن به کار رفته و مغفرت 334 بار سپس از آمرزش بیش از دو برابر کیفر بکار رفته است .
در قرآن لفظ ابلیس 11 بار آمده و عیناً به همین تعداد فرمان به استعاذه (پناه بردن به خدا) تکرار شده است . واژه رسل 368 بار تکرار شده و واژه نبی 75 بار بشیر 18 بار و نذیر 57 بار که مجموع ارقام مذکور 518 مرتبه است جای شگفتی است که این عدد با تعداد مواردی که اسامی پیامبران آمده برابر است یعنی اسامی پیامبران الهی (آدم ، نوح و موسی و …)نیز 518 بار در قرآن بکار رفته است .

معجزات عدد 19

برای اولین بار در تاریخ ما کتابی داریم با اثبات نویسندگی الهی (ترکیب ریاضی ماوراء انسانی) عدد 19 مخرج مشترک سراسر سیستم ریاضی قرآن است.
این پدیده خصوصاً شگفت انگیز است وقتیکه در نظر داشته باشیم که قرآن در زمان جهالت و نادانی آشکار شد و سوره ها و آیات وحی شده از نظر زمان و مکان وحی با هم فاصله ی بسیاری داشتند .
ابتدا باید بدانیم که چرا عدد 19 انسان را به تعجب وا می دارد چرا عدد 19 و نه عدد دیگری مورد استفاده ی الهی قرار گرفته است به جز آنکه عدد 19 عدد اولی باشد در عین حال این عدد معادل مقدار عددی کلمه یکتا (واحد) می باشد که با استفاده از حروف ابجد مقدار عددی و ا ح د به ترتیب 4،8،1،6 می باشد که مجموع آنها عدد 19 است .

عدد 19 ویژگی مهمی دارد که هیچ عدد دیگری آن ویژگی ها را ندارد:

همانطور که میبینید 19 از ترکیب اولین عدد و آخرین عدد ساخته شده است؛
إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ : همانا ابتدا از سوی خدا آمده ایم و در انتها به سوی او باز می گردیم.
همچنین در آیه ی 3 سوره ی 57 (3 ×19) آمده است :هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ. همانطور که نمایان است در اینجا نیز خداوند خود را اول و آخر هر چیز معرفی میکند که همه ی امور به اراده ی اوست. نکته ی جالب تر این است که اگر شماره ی این آیه را در 19 ضرب کنیم شماره ی سوره ی آن به دست می آید.
همچنین در آیه ی 30 و 31 سوره ی مدثر(74) می توانیم دلایل وجود معجزه ی 19 را بیابیم:
30 و 31 سوره مدثر:
بر آن (دوزخ) نوزده (نگهبان) است (30)
و ما موكلان آتش را جز فرشتگان نگردانيديم و شماره آنها را جز آزمايشى براى كسانى كه كافر شده‏اند قرار نداديم تا آنان كه اهل كتابند يقين به هم رسانند و ايمان كسانى كه ايمان آورده‏اند افزون گردد و آنان كه كتاب به ايشان داده شده و (نيز) مؤمنان به شك نيفتند و تا كسانى كه در دلهايشان بيمارى است و كافران بگويند خدا از اين وصف‏كردن چه چيزى را اراده كرده است اين گونه خدا هر كه را بخواهد بيراه مى‏گذارد و هر كه را بخواهد هدايت مى كند و (شماره) سپاهيان پروردگارت را جز او نمى‏داند و اين (آيات) جز تذكارى براى بشر نيست (31)

حقایق ساده معجزه 19

1- اولين آيه قرآن “ بسم الله الرحمن الرحيم “ داراي 19 حرف عربي است.
2- قرآن مجيد از 114 سوره تشكيل شده است و اين عدد به 19 قسمت است. (6× 19).
3- اولين سوره اي كه نازل شده است سوره علق (شماره96) نوزدهمين سوره از آخر قرآن است.
4- سوره علق 19 آيه دارد.
5- سوره علق 285 حرف (15× 19) دارد.
6- اولين باركه جبرئيل امين با قرآن فرود آمد 5 آيه اولي سوره علق را آورد كه شامل 19 كلمه است.
7- اين 19 كلمه ، 76 حرف (4× 19) دارد.
۸- هر کلمه از جمله آغازيه قرآن (بسم الله الرحمن الرحيم) در تمام قرآن به نحوي تكرار شده كه به عدد 19 قابل تقسيم است ،بدين ترتيب كه كلمه‍‎‎‎‎‏“ اسم “ 19 باركلمه “ الله” 2698بار(42×19)، كلمه “ الرحمن “ 57 بار (3×19) وكلمه “ الرحيم “ 114بار (6×19)ديده مي شود.
۹- ما بين”بسم الله الرحمن الرحيم” جا افتاده (سوره ۹) و تکرار مجدد آن در (سوره ۲۷)، تعداد ۱۹ سوره وجود دارد.
۱۰- حرف “ق” نماينده قرآن است و مجموع تعداد دفعات تکرار آن در دو سوره اى که با حرف مقطعه “ق” آعاز شده اند (سوره های 50 و 42)، برابر تعداد سوره هاى قرآن است.(۱۱۴=۵۷+۵۷)
۱۱- سوره هاى ۷، ۱۹و ۳۸ با حرف مقطعه “ص” شروع شده اند و مجموع تعداد دفعات تکرار اين حرف در اين سه سوره برابر ۱۵۲=19× ۸ مى باشد.
۱۲- سوره ۳۶ با حروف مقطعه “يس” شروع شده است و مجموع دفعات تکرار هاى اين دو حرف در اين سوره برابر ۲۸۵=۱۹×۱۵ است.
۱۳- سوره ۱۹ با پنج حرف مقطعه شروع مى شود يعنى “ک، ه، ى، ع، ص” و کل تعداد دفعات تکرار اين پنج حرف در اين سوره هم برابر ۷۹۸=۱۹×۴۲ است.
۱۴- سوره ۲ با حروف مقطعه ” ا، ل، م” شروع مى شود اين سوره داراى ۹۸۹۹=۱۹×۵۲۱ دفعه تکرار اين حروف است.
۱۵- همچنين سوره ۳ با حروف مقطعه “ا، ل، م” آغاز شده است و داراى ۵۶۶۲=۱۹×۲۹۸ دفعه تکرار اين حروف است.
۱۶- سوره هاى ۲۹، ۳۰، ۳۱ و ۳۲ نيز با حروف مقطعه “ا، ل، م” شروع شده اند و مجموع تعداد تکرار هاى اين حروف در هر يک از اين سوره ها عبارت است از ۱۶۷۲=۱۹×۸۸ و ۱۲۵۴=۱۹×۶۶ و۸۱۷=۱۹×۴۳ و۵۷۰=۱۹×۳۰.
۱۷- سوره هاى ۱۰ و ۱۱ با حروف مقطعه “ا، ل، ر” آغاز شده اند و تعداد اين حروف در هر يک از اين سوره ها دقيقاَ با هم برابر است و برابر ۲۴۸۹=۱۹×۱۳۱ مى باشد.
۱۸- همچنين سوره هاى ۱۲، ۱۴ و ۱۵ با حروف مقطعه “ا، ل، ر” آغاز شده اند و تعداد تکرارهاى اين حروف در اين سوره ها به ترتيب عبارت است از ۲۳۷۵=۱۹×۱۲۵ و ۱۱۹۷=۱۹×۶۳ و ۹۱۲=۱۹×۴۸.
۱۹- سوره ۱۳ با چهار حرف مقطعه “ا، ل، م، ر” شروع شده است و داراى ۱۴۸۲=۱۹×۷۸ دفعه تکرار از اين حروف است.
۲۰- سوره ۷ با حروف مقطعه “ا، ل، م، ص” آغاز شده است وتعداد تکرارهاى اين حروف در اين سوره ۵۳۲۰=۱۹×۲۸۰ است.
۲۱-عدد ۱۹ مخرج مشترک قرآن است و ارزش ابجدى کلمه “واحد” نيز برابر ۱۹ است، پس اين معجزه موضوع و هدف اصلى قرآن را که همان “يکتايى خدا” است، تاکيد مى کند.
اعجاز عدد 7 در قرآن
1- اگرحروفحروفاسم (الله) را دراین آیه که ازخدا سخن می گوید بشماریم 7 حرف می یابیم .
2- اگر ارقام به صف شوند هم عددی که به دست می آید مضرب 7 می باشد.
3- و اگر از هرکلمه ای حروفاسم (الله) راخارج کنیم بازهم عددی که به دست می آید برابرست با:

7×7×7×7×7×100

4- واگرکلمات پیش وپس اسم (الله)، ونیز عدد حروف آنها و نیز عدد حروف اسم (الله) را بشماریم دائما اعدادی ازمضرب‌های 7 را خواهیم یافت! و تفصیل این معجزه حقیقی :
خدای عزَّ وجلَّ خطاب به همه انسانها می فرمایدً: (وَالَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ سَنُدْخِلُهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا أَبَداً وَعْدَ اللّهِ حَقّاً وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللّهِ قِیلاً) [النساء: 4/122]، این پرسش را قرآن برای مردم طرح می کند ، آیامعقول است که در آفریده ها کسی راستگوتر از آفریدگارآسمانهاوزمین باشد؟ اکنون إعجاز حقیقی دراین بخش : (وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللّهِ قِیلاً)، و نظام حیرت آور این کلمات مُحْکَمة را ببینید، و إیمان و یقین مان به اینکه خداوند گوینده این کلمات است بیشتر شود.کلمات این بخش و تعداد حروف آنها به قرار زیراست:

وَ 

مَنْ  

أَصْدَقُ

مِنَ  

اللّهِ 

قِیلاً

2  

4  

4

4

این عدد را به همان ترتیب که نوشته شده درنظرگیرید: 442421 که بر 7 بخش پذیر است :

442421 = 7 × 63203

و شگفت آنکه این بخشپذیری برعدد 63203 نیز صادق است: 63203= 7 × 9029
این معجزه ادامه دارد چراکه اگرحروف اسم (الله) رادرهرکلمه بخش قرآنی مذکور بشماریم هم تناسبی با عدد7 خواهیم یافت :

وَ 

مَنْ  

أَصْدَقُ

مِنَ  

اللّهِ 

قِیلاً

0

0

1

0

4

2

عدد 240100 از مضارب 7 می باشد: 240100 = 7 × 34300
و شگفت آنکه 34300 هم مضرب 7 می باشد: 34300 = 7 × 4900
و شگفت‌آورتر آنکه 4900 هم چنین است: 4900 = 7 × 700
و عدد 700 هم که اظهرمن الشمس است: 700 = 7 × 100

أرقام مُحْکَمة

پس نظم عددی حروفوَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللّهِ قِیلاً ، که 442421 می باشد دو بار بر 7 بخشپذیراست و عددی که مربوط به اسم جلاله (الله) است یعنی 240100 هم چهار بار بر 7 بخشپذیراست. اگراین دو نتیجه را بنویسیم داریم:

442421 = 7 × 7 × 9029
240100 = 7 × 7 × 7 × 7 × 100

حیرت آور است که اگر اعداد بخش ناپذیر نهایی را به ترتیبی که ملاحظه کردید بنویسیم عدد جدید یعنی 1009029 هم مضرب 7 می باشد: 1009029 = 7 × 144147
وسبحان الله که مجموع ارقام این عدد هم ازمضربهای هفت است : 9 + 2 + 9 + 1 = 21 = 7 × 3
برای کامل شدن نظم معجزه آسای مذکور ملاحظه کنید که مجموع ارقام عدد بخش ناپذیر معادله مزبور هم ازمضرب‌های 7 می‌باشد: 7 + 4 + 1 + 4 + 4 + 1 = 21 = 7 × 3
ومعجزه ادامه دارد
باز اگر در سخن خدا (وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللّهِ قِیلاً) [النساء: 4/122]، نظرکنیم و حروف لفظ جلاله (الله) در آن بشماریم خواهیم داشت:

حرف الف 

حرف لام

حرف هاء

3

3

1

عدد جدید نیز مضرب 7 می باشد: 133 = 7 × 19
و مجموع ارقام آن نیز برابر 7 می باشد: 3 + 3 + 1 = 7

وسبحان الله! نصّی که از (الله) سخن می گوید، عدد حروفاسم (الله) درآن 7 تاست ، وتکرار حروفاسم(الله) درآن از مضارب 7 می باشد، و توزیع حروفاسم (الله) درآن نیز ازمضارب 7 است آن هم 4 بار به تعداد حروفچهارگانه اسم (الله)!! ونتیجه نهایی نیز 100 می باشد یعنی که این نظم نشاندهنده آن است که قرآن صددرصد کلام الله است! اگر همراه لفظ جلاله و شگفتی‌های عددی آن باشید شگفیتهای دیگری در قوله تعالى: (وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللّهِ قِیلاً)، خواهیم یافت و می پرسیم : اگر خداوند سبحان حروفاسم (الله) را در این نص کریم براساس نظم عددی مرتبط با عدد 7 قرارداده است، آیا موقعیت خود این اسم کریم هم دراین نظم اینگونه است؟

موقعیت ممتاز اسم (الله)

اسم (الله) سبحانه وتعالى در این نص موقعیتی ممتاز و متناسب با عدد هفت دارد. یعنی عدد کلمات و حروفو حروف لفظ جلاله قبل و بعد این اسم متناسب هفت است:

وَ  مَنْ  أَصْدَقُ  مِنَ 

اللّهِ  

قِیلاً

4

1

عدد کلمات قبل ازاسم (الله) 4 وبعد از آن 1 کلمة است واحدة، که عدد 14 را می نمایاند : 14 = 7 × 2
و اگر حروف قبل و بعد لفظ جلاله را بشماریم داریم :

وَ مَنْ أَصْدَقُ مِنَ 

اللّهِ

قِیلاً

9

4

عدد حروف قبل وبعد اسم (الله) یعنی 49 نیز مضرب 7 می باشد : 49 = 7 × 7
و اگر این قاعده را درحروف لفظ جلالة (الف، لام وهاء) قبل و بعد از اسم (الله) بکار بندیم، داریم

اعجاز عدد 40 در قرآن

عدد چهل یا اربعین، از موضوعاتی است که در قرآن و روایات از جایگاه ویژه ای برخوردار است و تاکنون کتاب‌های فراوانی درباره آن نوشته شده است. در قرآن کریم این واژه در چهار آیه و مرتبط با سه موضوع دیده می‌شود:
1- در آیه 15 سوره احقاف از چهل سالگی انسان یاد شده و این که خداوند به همه انسان‌ها درباره نیکی به پدر و مادر سفارش کرده است؛ اما فقط نیکوکاران به این سفارش الهی عمل و به پدر و مادر خود نیکی می‌کنند و این نیکی را تا رسیدن به رشد کامل خود و رسیدن به چهل سالگی ادامه می‌دهند؛ آن گاه در چهل سالگی دعا می‌کنند و از خداوند توفیق می‌طلبند تا در برابر نعمت‌هایی که خود و پدر و مادرشان از آن برخوردار بوده‌اند، شکرگزار او باشند : ووصَّینَا الاِنسـنَ بِولِدَیهِ اِحسـنـًا حَمَلَتهُ اُمُّهُ کُرهـًا و وضَعَتهُ کُرهـًا و حَملُهُ وفِصــلُهُ ثَلـثونَ شَهرًا حَتّی اِذا بَلَغَ اَشُدَّهُ و بَلَغَ اَربَعینَ سَنَةً قالَ رَبِّ اَوزِعنی اَن اَشکُرَ نِعمَتَکَ الَّتی اَنعَمتَ عَلَیَّ و عَلی ولِدَیَّ و اَن اَعمَلَ صــلِحـًا تَرضـهُ و اَصلِح لی فی ذُرِّیَّتی اِنّی تُبتُ اِلَیکَ وانی مِنَ المُسلِمین.
2- در آیه 26 مائده از چهل سال ممنوعیت ورود بنی اسراییل به سرزمین مقدس و چهل سال سرگردانی آن‌ها در قطعه ای از زمین خبر داده است:” قالَ فَاِنَّها مُحَرَّمَةٌ عَلَیهِم اَربَعینَ سَنَةً یَتیهونَ فِی الاَرضِ فَلاتَأسَ عَلَی القَومِ الفـسِقین “.این ممنوعیت پس از آن بود که موسی به قومش برای ورود به سرزمین مقدس فرمان داد؛ اما بنی اسراییل به این دلیل که در آنجا مردمی جبارند، ازاطاعت موسی سر باز زدند وگفتند: تا آنان از آن جا بیرون نروند، ما هرگز وارد آن شهر نمی‌شویم. در تورات نیز داستان سرگردانی بنی اسراییل ذکر شده است.
3- آیه 51 بقره نیز از میقات چهل شبه موسی خبر می‌دهد:” واِذ وعَدنا موسی اَربَعینَ لَیلَةً “ که در آیه 142 اعراف به این صورت تفصیل داده شده است:” و واعَدنا موسی ثَلـثینَ لَیلَةً و اَتمَمنـها به عشر فَتَمَّ میقـتُ رَبِّهِ اَربَعینَ لَیلِةً “. مفسران برآنند که آن چهل شب در سی شب ذی القعده و دهه اول ذی الحجه بوده است؛ چنان که در روایاتی از امام صادق (علیه السلام) نیز بر این تعیین دلالت دارد؛ اما آلوسی بدون استناد به دلیلی، این احتمال را که میقات در سی روز ذی الحجه و دهه اول محرم بوده نیز نقل کرده است. میقات چهل روز و چهل شبه موسی در تورات آمده است.

اسلام خالص = قرآن

من به چیزهایی که قرآن در مورد آنها سخنی نگفته ایمان ندارم همچنین خود را پیرو هیچ مذهبی جز اسلام نمی دانم و نمیخواهم آن را با بر چسب مذهب (سنی.شیعه.سلفی.مکتبی.زیدی.جعفری و …) آلوده سازم.
از جمله اینکه من به احادیث ایمان ندارم زیرا آنها را 160 سال پس از فوت پیامبر جمع آوری کردند بنابراین هیچ مدرکی مبنی بر صدق آنها وجود ندارد و بیشتر تفرقه ها از همین احادیثی که به پیامبر نسبت میدهند سرچشمه می گیرد.
در مورد انتظار و … هم نظرم همینگونه است زیرا در کل قرآن کلمه ای در مورد آنها وجود ندارد ولی با کمال تعجب اکنون عالمان شیعه آن را بزرگترین بخش اسلام معرفی می کنند
سوره ۶۸ آیات ۳۵ تا ۳۸ : پس آيا فرمانبرداران را چون بدكاران قرار خواهيم داد؟ شما را چه شده است؟ چگونه شما حکم می کنید؟ آیا کتاب دیگری دارید که در آن هر چه می خواهید میابید؟
سوره ۴۵ آیه ۶ : اینها آیات خداست که ما بر تو به حق تلاوت می کنیم. پس بعد از خدا و آیات روشن او دیگر به چه حدیثی ایمان می آورند؟
قرآن کتابی است که علاوه بر اینکه برنامه‌ی کامل زندگی یک مسلمان را در بر دارد در مورد بسیاری از پدیده‌های علمی که طی چند دهه‌ی اخیر کشف شده‌اند به صراحت سخن گفته است. و این برای آن است که کسانی که در مورد الهی بودن آن شک دارند شک‌هایشان برطرف شود و یا ایمانشان قوی تر گردد
بی شک کسی که آن‌ها را خوب بفهمد پی می‌برد که قرآن از طرف عقل کل جهان هستی آمده است . و اگر فرد یا افرادی می خواهند با قرآن مبارزه کنند بهتر است تلاش کنند تا یک اشتباه کوچک علمی در قرآن بیابند و اگر نتوانستند و هرگز نخواهند توانست بیش از این تلاش نکنند چون آینده ی وحشتناکی خواهند داشت .

برخی از پدیده هایی که قرآن در موردشان سخن گفته است:

پیدایش جهان(فصلت/11)- انبساط و گسترش عالم(ذاریات/47) – مسطح نبودن زمین(رحمن/17) – کوهها عامل استحکام پوسته ی زمین(نبأ/7) – نیروی جازبه سیارات و ستارگان(رعد/2) – نظریه ی ذوجیت(یس/36) – تأثیر روانی رنگ سبز(رحمن/76) و … .
نساء/56 : به زودي كساني را كه به آيات ما كفر ورزيده‌اند، در آتشي سوزان درآوريم كه هر گاه پوستهایشان بسوزد و بريان گردد، پوستهاي ديگري را برجايش نهيم تا عذاب را بچشند، آري خداوند توانا و حكيم است؛
این خاصیت بدن که اعصاب حسي مستقيماً در زير پوست انسان قرار دارند به نحوي كه اگر پوست انسان بسوزد، ديگر احساس درد هم تماماً از بين مي‌رود چندین سال پیش کشف گردید پس چطور از یک انسان درس نخوانده انتظار میرود که نکته ی پزشکی بسیار مهمی بگوید که 1400 سال پس از او کشف می گردد؟ این آیه استمرار عذاب دوزخیان را بیان می کند و اگر پیامبر خود آن را می گفت بایستی برای آنکه تأثیر سخن بیشتر شود به نفوذ آتش در گوشت ها و استخوان اشاره می کرد ولی اگر چنین می بود در قرآن اشکال علمی پیدا می شد و آن زمان از طرف خدا نبود.

راز عدد چهل

مفسران در ذیل هر یک از آیات پیشین درصدد بر آمده‌اند رازی متناسب با موضوع را برای عدد چهل بیان کنند. در آیه 15 احقاف از کمال رشد انسان و چهل سالگی وی یاد شده است. بیش‌تر مفسران، کمال رشد را در 33 سالگی می‌دانند؛ ولی برخی آن را در همان چهل سالگی دانسته‌اند.
این روایات همه از این حقیقت خبر می‌دهد که شخصیت انسان تا چهل سالگی شکل گرفته، و از آن پس، تحولات درونی در او سخت‌تر می‌شود؛ البته در حدیثی از امام صادق(علیه السلام) نیز آمده که خداوند افراد چهل ساله را گرامی می‌دارد . این روایت شاید دستوری اخلاقی برای رعایت احترام اشخاصی باشد که دارای عمری چهل سال و بیش‌تر از آن هستند
بنابه روایتی از امام صادق (علیه السلام) انسان در 33 سالگی به رشد کامل جسمانی خود می‌رسد و این رشد تا چهل سالگی ثابت است و از آن پس، بدن رو به کاستی می‌رود.
در هر صورت برخی، سر تأکید آیه بر چهل سالگی را این دانسته‌اند که از یک سو معمولاً عقل انسان در این سن کامل می‌شود و در همین زمان حجت خداوند بر او تمام شده، جهالت جوانی از وی فاصله گرفته، حق واجب خداوند را در نیکی به پدر و مادر می‌شناسد و از سوی دیگر در چهل سالگی صفات اخلاقی در وی قوی شده، از آن پس به آسانی از او جدا نمی‌شود.

مطلب پیشنهادی

جنگل برای کیست؟

جنگل برای کیست تحقیق و داستانی درباره جنگل و اهمیت حیاتی آن برای ما و …

۳ دیدگاه

  1. سلام کتابی تحت عنوان شگفتیهای ریاضی در قران نوشته ام بنظرم کشف بی سابقه ای است قران مخرج مشترک عدد 9 بوده نه 19 ادرس مرحمت فرمائید تا تقدیم شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *