خانه / مطالب سایت / اطلاعات عمومی / بانک داری اسلامی

بانک داری اسلامی

بسمه تعالی
بانکداری اسلامی
بانک داری اسلامی به ساختار پولی و مالی اطلاق می شود که فعالیتهایش مطابق قوانین و شریعت اسلامی است و خدمات آن بر اساس قوانین معاملات اسلامی یا فقه معاملات اجرا می شود. بانک داری اسلامی بر مبنای اصل تقبل ریسک شکل گرفته و بیشتر بر سرمایه گذاریهای بخش حقیقی اقتصاد تأکید می کند و همین امر آن را از بانکداری متعارف ربوی متفاوت می کند.bankdary eslami
مبنای بانک داری اسلامی ، مشخص بودن مسیر مصرف منابع و نظارت بر این روند و در مواردی تسهیم سود و زیان و به طور کلی تقبل ریسک به دلیل ورود منابع پولی آن به بخش واقی اقتصاد بوده و بر این اساس ، در بانکداری اسلامی وجوه سپرده گذاران طبق موازین شرعی و حقوقی و در قالب عقود معین سرمایه گذاری می شوند.
این نوع سرمایه گذاری از آن رو بر داد و ستدهای ربوی و متعارف ترجیح دارد که ریسک پذیری در فعالیتهای اقتصادی را به عنوان عامل پیش برنده امور اقتصادی و تجاری ، مقرون به صرفه کرده و مانع کاهش میل به سرمایه گذاری از سوی قرض گیرندگان و کار آفرینان می شود.
افزون بر اینها ، بانکداری اسلامی انواع گوناگونی از رویه های مالی را برای رونق اقتصادی و امور فایننس مد نظر قرار داده که بانکداری متعارف از آنها محروم یا غافل بوده است.
مهمترین عنصر بانکداری اسلامی قرض الحسنه است که عاملی در جهت نزدیک شدن به رونق و عدالت اقتصادی ، ریشه کن شدن فقر ، ترویج اعتماد عمومی ، بزرگداشت منزلت انسانی بوده و ده ها سودمندی ، اقتصادی و اجتماعی بر آن مترتب است.
همچنین بانک داری اسلامی با عقود گوناگونی مانند مضاربه ، مشارکت مدنی و حقوقی ، فروش اقساطی ، معاملات سلف ، اجاره به شرط تملیک ، استصناع ، اوراق مسکوک اجاره ، جعاله ، مزارعه ، مساقات و خرید دین مرابحه ، وکالت ، سلم ، ودیعه با ضمانت ، استجرار ، فروش پول نقدی معین و مشخص به مثل آن به صورت کلی در ذمه و مانند آن ، موجب رواج تجارت و توسعه اقتصادی و گشایش عرصه های مختلف تجاری می گردد .
از سوی دیگر بانکداری اسلامی جنبه های سلبی بسیار اثر گذاری دارد که بر اساس آنها محیط تجارت و داد و ستدهای مالی و فایننس به مکانی تجاری و در عین حال با رویکرد ارزش تبدیل می شوند که در آن سعی می شود هر گونه پلیدی و نا پاکی مالی دور گردد . در این ساختار هر گونه معاملات مبتنی بر ربا ، ارتشا ، تلبیس ، پولشویی ، سرمایه گذاریهای غیر قانونی و تولید محصولات و اجناس حرام ، روابط اقتصادی مغایر با اخلاق اسلامی ، احتکار ، سودا گری ، قمار ، فساد و فحشا و هر معامله دیگری که به زیان مسلمانان و وهن اسلام و تقویت ساختار اندیشه ربوی بینجامد ، رد می شود . در بانکداری اسلامی ، بانک به عنوان واسطه میان صاحبان سپرده و گیرندگان تسهیلات ، طبق قرارداد ، درآمدی غیر ثابت دریافت می کنند .
دریافت هزینه ای اندک از وام گیرندگان و ضمانت اصل سپرده های مشتریان خدمتی و مسئولیتی اجتماعی است که در عین درآمدزایی دارای تأثیرات و امتیازات غیر مادی نیز است . این هزینه ثابت ، با صرفنظر از سود و زیان فعالیت ، جزو هزینه های جاری گیرندگان تسهیلات منظور می شود . در این خصوص می توان گفت که به طور کلی با دادن اعتبارات کوتاه مدت به مؤسسات مختلف ، دو گونه درآمد کسب می شود؛ یکی درآمدهایی به عنوان (( مزد کارهای دفتری اعتبار دادن)) که نوعی حق الثبت به حساب می آید . نوع دیگر ، دریافت ودیعه مدت داری که پس از سر رسید ، صاحب اعتبار مقید می شود آن را در اختیار بانک قرار دهد و بانک با سپردن این ودیعه نزد بانک های داخل یا خارج ، می تواند از سود حاصل از آن استفاده کند .
بانک همچنین از سهم سود نسبی ، از موجودیهای دیداری و نیز سرمایه ای شرکای خود بهره برداری می کند و در قبال خدمات بانکی ، مثل انتقال وجوه از یک شهر به شهر دیگر ، از مشتریان خود کارمزد می گیرد . یکی دیگر از دستاورد های بزرگ بانکداری اسلامی توجه به زمینه های واقعی عقد قرار داد و پر هیز از هر کونه واقع گریزی و انتظارات بیهوده و مطالبه سود های نا معقول ست . نشانه این امر فرهنگ غنی دین اسلام مبتنی بر قناعت و دوری از تکاثر است که فروشنده را از عقود مبتنی بر زیاده خواهی و انتظارات بیهوده بر حذر می دارد (( در این رابطه می توان گفت که رکود اقتصادی که آمریکا دچار آن شده نه تنها ناشی از تصمیمات نادرست اقتصادی بود ، بلکه ریشه در ضعف های فرهنگی مادی گرایانه آن کشور نیز داشت ))
سخنان رئیس بانک انصار به مناسبت روز بانکداری اسلامی
عدالت ، انصاف ، پرهیز از اسراف و تکاثر بر اساس فرامین الهی در زمره اصول لاینفک بانک داری اسلامی و حاکم بر عقود اسلامی است که موجب برکت و مانع رکود و سقوط ساختار اقتصادی می شود .
تحقیقات اخیر مؤسسات رتبه بندی غرب نشان می دهد که بانک داری اسلامی در حال رشد بوده و مؤسسات مالی اسلامی مسیر رشد را دراین کشور ها طی می کنند . بانک دارن غربی که سالیان درازی را با پدیده بهره یا<< ربا >> در عرصه مالی و فایننس و رکودهای اقتصادی پی در پی سپری کرده اندبا ظهور بانک داری اسلامی و با توجه به رشد روز افزون آن چشم به آینده بانک داری اسلامی دوخته اند تا از رهگذرحضور در بازارهای پولی کشورهای اسلامی بتوانند سهم سود مناسبی را به خود اختصاص دهند .
در نتیجه این پذیرش و با این امید به نو آوریهای موجود در بانکداری اسلامی چشم اندازهایی نوید بخش از شکوفایی هر چه بیشتر صنایع بانکی ، مالی و تجاری پیش روی ما قرار گرفته است . تقاضای فزاینده جهانی برای خدمات و ابزارهای مالی اسلامی ، توسعه روزافزون صنعت بانک داری اسلامی را نشان می دهد . در حال حاضر تقاضا برای تأسیس بانک های اسلامی در سراسر دنیا رو به افزایش است و بر اساس آمار مؤسسات خدمات مالی بریتانیا اندوخته صاحبان حسابهایی که خواستار تسهیلات بانکی مبنی بر قوانین شرع اسلام هستند از ۲۰۰ میلیارد دلار به ۵۰۰ میلیلار دلار افزایش یافته و هر ساله نیز حجم این اندوخته ها ۱۰ تا ۱۵ در صد افزایش می یابد .
با وجود این چشم اندازهای امید بخش و غرور آفرین ، بانک داری اسلامی را باید عرصه ای نو پا ، سود آور و پاک دانست که نه تنها مهارت و تخصص در حوزه بانکداری و مالی را طلب می کند ، بلکه آشنایی با مسائل شرعی و دینی و پرهیزگاری و باورهای قلبی و ملزم بودن به اصول اسلامی همراه با نظریه پردازیهای اقتصادی و بهرمندی از پژوهش های علمی از ضروریات آن است . امید است با چنین گنجینه هایی از معرفت و صلاح که ایرانیان به وفور از آنها بهرمندند ، هر روز بیش از پیش از بانکداری ربوی فاصله گرفته و به سوی بانکداری اسلامی گام برداریم . انشالله .

مطلب پیشنهادی

چرچی نت | charchinet.com | فروشگاه اینترنتی فروش کالا

فروشگاه اینترنتی چرچی نت | charchinet.com برای وارد شدن به سایت فروشگاه اینترنتی چرچی نت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

site stats