خانه / لینک نما / تاریخچه کاراته

تاریخچه کاراته

کاراته ورزشي است با ريشه ژاپني که هدف آن اين است كه بدن را وسيله اي تخصصي جهت حمله ودفاع نمايد.در واقع ورزشي است که درقالب مبارزه بين دو نفر اجرا ميگردد.


کاراته در لغت به دو واژه کارا يعني خالي (Empty) وته به معناي دست (Hand) تقسيم ميشود که معناي کلي کاراته – دو(راه کاراته)، مبارزه با دست خالي (بدون سلاح) ميباشد كه در اين راه دل و ذهن از تمام خواسته های دنيوي و غرور بي جا خالي ونهايتاً فرد ميبايست بر نفس اماره خويش فايق آيد.
در اين رشته، مسابقات بصورت تيمي وانفرادي در دوبخش آقايان و بانوان در رشته هاي کاتا وکوميته انجام ميگردد.
اوزان مسابقات كوميته انفرادي به ترتيب ۵۵- و ۶۰- و۶۵- و ۷۰- و۷۵- و۸۰- و۸۰+و آزاد برای آقايان و ۵۳- و۶۰-و۶۰+و آزاد براي بانوان ميباشد.

کاراته
کاراته

 تاريخچه جهاني كاراته:
انسان از زمان تولد مجبور به مبارزه براي ادامه زندگي ميباشد پس تاريخ قطعي براي پيدايش اين فكر كه بدن را به وسيله مبارزه تبديل نمايد نميتوان يافت، اما کاراته امروزی شکل تکامل يافته اي از کمپوي چيني (بوکس چيني) مي باشد که در ابتدا اوکيناواته ناميده ميشد.
کاراته از سال ۱۹۱۲ به صورت سيستماتيک از کشور ژاپن به جهان خارج معرفي شد ودر سال ۱۹۶۴ اولين فدراسيون رسمي کاراته در جهان توسط انجمنهاي گوناگون ژاپني هم زمان با بازيهاي المپيک در ژاپن تشکيل يافت.(FAIKO)
در طي اين سالها کاراته از طريق سازمانهاي مختلف بين المللي تغذيه گرديد تا اينکه هم زمان با اولين دوره مسابقات جهانی اين رشته در سال ۱۹۷۰ ، کنفرانسی با حضور ۳۲ کشور برگزار گرديد که منجر به تشکيل سازمان جهاني کاراته دو (WUKO) شد. و از اين زمان به بعد کاراته به عنوان ورزش جهاني دست يافت.
مدتي بعد فدراسيون جهاني کاراتهW.K.F تاسيس و نهايتاَ به تاييد I.O.C رسيد و اکنون اين سازمان زير نظر I.O.C مشغول به کار ميباشد ومسابقات رسمي آن از طريق همين مجموعه در جهان انجام ميگردد.
W.K.F درهرقاره اي نماينده اي دارد که علاوه بر اين که به عنوان رئيس فدراسيون همان قاره متولي امور مي باشد سمت نايب رئيسي فدراسيون جهاني را نيز دارد و مسابقات دوره ای آن قاره را انجام ميدهد که در آسياA.K.F (فدراسيون کاراته آسيا) عهده دار آن است و کشور ما نيز بعنوان زير مجموعه هردو سازمان فوق فعاليت مينمايد.
مرکز سازمان جهاني کاراته در کشور اسپانيا و سايت اينترنتي آن www.wkf.net و مرکز فدراسيون کاراته آسيا در کشور تايوان ميباشد.
تاريخچه کاراته ايران :
هنر رزمي کاراته در سال ۱۳۴۲ وارد ايران شد.
بنيانگذار كاراته ايران آقاي فرهاد وارسته هستند و اولين نفري که در کشور مان توانست موفق به اخذ کمربند مشکي گردد آقاي مرتضي کاتوزيان بود که در خرداد سال ۱۳۴۹ به اين امر نائل گرديد.
کاراته با سبکهای کان ذن ريو، شوتوکان و وادوريو در ايران شروع به کار نمود ولي به تدريج سبكها گسترش يافت بطوريكه هم اکنون ۴۷ سبک بصورت رسمي درايران فعاليت مينمايند.
در سال ۱۳۵۱ آکادمي کاراته به عنوان اولين باشگاه رسمي کاراته کشور کار خود را بصورت منسجم و کلاسه شده آغاز نمود.۱
در سال ۱۳۵۲ براي اولين بار تيم ملي کاراته کشورمان شکل گرفت که با هزينه شخصي به دومين دوره مسابقات جهاني که در پاريس برگزار مي شد اعزام گرديد و موفق به کسب مدال برنز کوميته تيمي و عنوان پنجمي اين دوره از مسابقات شد.
در سال ۱۳۵۳ فدراسيون کاراته ايران شکل گرفت که مسئوليت آن از سوي سازمان ورزش وقت به آقاي فرهاد وارسته واگذار گرديد.
امروزه فدراسيون کاراته متولي امور مربوط به سبکهاي آزاد کاراته نيزهست که به دو شکل رينگي و غير رينگي فعاليت مينمايند. لازم به ذکر است اين دو رشته در جهان از طريق سازمانهاي غير متمرکز رهبري ميگردد. اما در کشورمان با توجه به جمعيت زياد اين بخش، فدراسيون کاراته امورمربوط به سبکهاي آزاد را عهده دار است
تاريخچه کاراته:
قدمت و عمر دست خالي جنگيدن به قدمت خود بشر (انسان) است. فرم‌هاي مختلف و مرتب ‌شده دست خالي جنگيدن در سراسر دنيا توسعه پيدا کرده است و هرکدام منعکس کننده قسمتي از آداب و رسوم ملي مي‌باشد. و چيزي که ما کاراته مي‌ناميم يکي از آنهاست.
عقيده همگان بر اين است که کاراته از چين ناشي شده و از طريق راه جزاير (ريوکو) به ژاپن آمده است.

در اوائل قرن هفدهم (اوکيناوا) مورد يورش و فتح ژاپني‌ها قرار گرفت. ژاپني‌ها (اوکيناوا) را بيشتر از ۲۵۰ سال در اشغال داشته و مالکيت و حمل اسلحه را به‌منظور جلوگيري از ايستادگي و مقاومت‌ها ممنوع نموده بودند.

بنابراين مردم (اوکيناوا) مجبور شدند به خاطر محافظت خودشان در مقابل چپاول غارت و همچنين حمله ژاپني‌ها به مبارزات غير مسلحانه روي آورند و در اين دوره کاراته رونق فراوان پيدا کرد و تا اوايل قرن بيستم در خفا تمرين مي‌شد. در سال ۱۹۲۲ (گي‌چين فونا کوشي) پروفسور اهل اوکيناوا کاراته را به ژاپن معرفي نمود. او به ژاپن دعوت شده‌بود که کاراته را به نمايش بگذارد. ژاپني‌ها تحت تأثير او قرار گرفتند و او را تشويق نمودند که در آن‌جا اقامت کند و اين فن را به آن‌ها بياموزد. او همچنان عمل کرد تا در سال ۱۹۵۷ در سن ۸۸ سالگي درگذشت.

هرچند کاراته هم مثل ساير ورزش‌ها در هر جلسه احتياج به نرمش‌ها و گرم کردن بدن دارد ولي اين ورزش قبل از هر تمرين احتياج به بعضي آمادگي‌هاي روحي نيز دارد.

سوساي اوياما

ماس اوياما دان ۱۰ و مبتکر کيوکوشين کاراته در سال ۱۹۲۳ در جنوب غربي کره متولد شد. در سن ۹ سالگي شروع به تعليم گرفتن (کمپو) نمود. در سن ۱۵ سالگي پدرش او را بــــه ژاپن فرستاد تا در مؤسسه هواپيمايي جوانان ياماناشي به تعليم بپردازد. او براي مدت کوتاهي قبل از اينکه کاراته را زير نظر گي چين فونا کوشي بياموزد، جودو را در مدت کوتاهي آموخت. ماس اوياما زير نظر معلمين مختلف کاراته تعليم گرفت و خيلي سريع پيشرفت نمود و در سن ۲۲ سالگي موفق به دريافت دان ۴ شد.

۲سال بعد در سال ۱۹۴۷ موفق شد که تمام قهرمانان کاراته ژاپن را شکست دهد. دوران بعد از جنگ جهاني دوم دوران آشفتگي و زحمت براي ژاپني‌ها بود و در همين دوران ماس اوياما اغلب دچار مشکلات ناشي از اشغال آمريکائي‌ها بود. بنابراين در سال ۱۹۴۸ ماس اوياما تصميم گرفت که به تنهايي در کوهستان به تمرين و تعليم بپردازد. او براي مدت طولاني با تمرينات روزانه به قوي نمودن بدن و قدرت خود مبادرت ورزيد. در سال ۱۹۵۰ پس از مراجعت از کوهستان با يک گاو نر وحشي به مقابله پرداخت و در مبارزات ديگر خود با ۵۱ گاو وحشي که چهار تاي آن‌ها را کشته و شاخ ۴۷ گاو وحشي ديگر را شکست. در سال ۱۹۵۲ به آمريکا دعوت شد و ۳۲ برنامه اجرا نمود. در ايالات مختلف درس داد و در هفت مبارزه که در مقابل بوکسورها و کشتي‌گيران آمريکائي شرکت نمود به پيروزي نائل گرديد. او مجدداً در سال ۱۹۵۳ به آمريکا رفت و اين مرتبه در شهر شيکاگو در مقابل يک گاو وحشي به مبارزه پرداخت و با جدا نمودن شاخ‌هاي گاو در قاره آمريکا نيز بسيار مشهور شد. در سال ۱۹۵۴ او اولين (دوجو) خود را در (مي‌جروتوکيو) افتتاح نمود.

اين دوجو شروع کيوکوشين‌کاي‌کان (مرکز کيوکوشي‌کاي) بود و در سال ۱۹۶۴ توکيو هونبو (باشگاه مادر در توکيو) افتتاح شد و سازمان بين‌المللي کاراته تأسيس شد. امروزه کيوکوشين کاراته در تمام قاره‌هاي دنيا نفوذ کرده ‌است و در سال ۱۹۷۹ دومين دوره مسابقات قهرماني کاراته جهان در ژاپن با شکوه و موفقيت بي‌نظيري با شرکت ۷۲ تيم از سراسر پنج قاره جهان از جمله تيم ايران (به سرپرستي يوسف شيرزاد، بنيانگذار کيوکوشين کاراته در ايران و تنها نماينده سازمان بين‌المللي کاراته ژاپن) برگزار شد. و هم‌اکنون روزبه ‌روز بر تعداد کساني که با اين سبک اصيل و علمي کاراته آشنا مي‌شوند و سعي در فراگيري آن مي‌نمايند افزوده مي‌گردد. به‌طوري‌ که در حال حاضر بيش از ده ميليون نفر در سراسر جهان مشغول آموختن کيوکوشين کاراته مي‌باشند.

مطلب پیشنهادی

چرچی نت | charchinet.com | فروشگاه اینترنتی فروش کالا

فروشگاه اینترنتی چرچی نت | charchinet.com برای وارد شدن به سایت فروشگاه اینترنتی چرچی نت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

site stats