۱۰ دانستنی شگفت انگیز اما ساده درباره منظومه شمسی

۱۰ دانستنی ساده و شگفت انگیز منظومه شمسی

در این مقاله به ۱۰ نکته ساده و  شگفت انگیز درباره منظومه شمسی اشاره شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست و بر اطلاعاتمان درباره منظومه ای که در آن زندگی می کنیم افزوده می شود .

۱٫ منظومه شمسی ما متشکل از خورشید و هر آنچه که به دور آن می گردد است. این اجرام شامل هشت سیاره و قمر های طبیعیشان، سیارات کوتوله مانند پلوتون و سرس، سیارک ها، دنباله دار ها و شهابسنگ ها است.
۲٫ خورشید در مرکز منظومه شمسی ما است. خورشید شامل تقریبا تمام جرم منظومه شمسی است و به سیارات و سایر اجرام نیروی گرانش بسیار قوی ای اعمال می کند.
۳٫ منظومه شمسی ما حدود ۴/۶ میلیارد سال پیش شکل گرفته است.
۴٫ چهار سیاره نزدیک به خورشید؛ عُطارد، زهره، زمین و مریخ، سیارات زمین مانند نامیده می شوند. زیرا سطح آنها جامد و سنگی است.
۵٫ دو سیاره بیرونی فراتر از مریخ (مشتری و زحل) به عنوان غول های گازی شناخته می شوند. اورانوس و نپتون که دور تر هستند به غول های یخی معروفند.
۶٫ بسیاری از سیارات کوتوله شناخته شده در یک منطقه بسیار سرد فراتر از مدار نپتون به نام کمربند کوئیپر قرار دارند.
۷٫ بسیاری از اجرام در منظومه شمسی دارای یک اتمسفر هستند. از جمله سیارات، برخی از سیارات کوتوله و چند قمر
۸٫ منظومه شمسی ما در بازوی جبار در کهکشان راه شیری قرار دارد. به احتمال زیاد میلیارد ها منظومه سیاره ای دیگر نیز در کهکشان ما وجود دارد. و در جهان هم میلیارد ها کهکشان موجود است.
۹٫ فواصل نجومی در منظومه شمسی توسط واحد نجومی (AU) اندازه گیری می شوند. به فاصله بین زمین و خورشید یک واحد نجومی می گویند که ۱۵۰ میلیون کیلومتر است.
۱۰٫ دو قلو های وُیجر ۱ و ویجر ۲، دو فضاپیمای ناسا هستند که اولین کاوشگر های ارسالی ما به خارج از منظومه شمسی هستند.

صفحه خانگیدوستان عزیری که بیشتر با اینترنت سرو کار دارند کافی نت داران و کاربران اینترنت، سایت لینک نما (http://linknama.ir) طراحی شده برای دسترسی سریع به لینک سایت های کاربردی که در طی روز چندین و چند بار مورد نیاز هستند، در این سایت برای سهولت در دسترسی سریعتر و بازدهی بالاتر صفحه خانگی مرورگرها قرار گرفته که به طبع سرعت ما رو زیاد می کنه و از اتلاف وقت و تایپ های مکرر اعصاب خورد کن ما رو بی نیاز می کنه فقط کافیه این صفحه رو به عنوان صفحه خانگی مرورگرهاتون قرار بدید و خلاص…

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.